17 Aralık 2012 Pazartesi

“BON POUR L’ORİENT” BİR ANALİST!


Capital Economics’ten muhterem bir analist Daniel Dumboy, pardon Dombey, geçen hafta “altın ihracatı olmasaydı Türkiye resesyona girerdi” mealinde bir açıklamada bulunmuş, Capital Economics’in ana kuruluşu olan FT gazetesi de bunu haber yapmış. Evet, altın ihracatı (ve de ithalatı) Türkiye’nin dış ticaret ve dolayısıyla da cari denge rakamlarını dönemsel bazda etkilemekte. Ancak, ekonomi 101 dersi almış biri bile, altın ihracatının büyüme hızını değiştirmeyeceğini bilmesi gerekir. Milli hasıla 2 yöntemle hesaplanır: Üretim ve harcamalar. Ve bu 2 yöntemle bulunan milli hasıla ve büyüme rakamları eşit olmak zorundadır. Tanım itibarıyle, üretim rakamı içerisine Türkiye’de üretilmeyen kütçe altın rakamı konmaz, konamaz. Harcamalar yönteminde ise “ihracat” kalemi denklemin bir parçası olduğu için “altın ihracatı” yer alır. Ancak, bir çeyrek dönem içerisinde altın ihracatı ithalattan fazlaysa, bu “Türkiye’nin altın stoğunun azalması” anlamına gelir, ve bu fark “stok değişimleri” hesabı azaltılmak suretiyle milli hasıla hesabından düşülür. Böylece altının büyümeye net etkisi de sıfırlanmış olur.

3 yorum:

Emre Deliveli dedi ki...

Altinin stoktan dustugune emin misiniz? Mantikli tabii ama Tuik'e sormak lazim.

Bu arada Daniel Dombey FT'nin muhabiri; Capital Economics'den yorumu yapan Neil Shearing, Dombey onun yorumunu iletiyor.

KOMET dedi ki...

Altının büyümeyi etkilediğine dair Fatih Özatay da iddiada bulunmuştu. Sonra kendisi TUİK ile konuşup hatasını şu yazıda telafi etmişti:
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1099343&CategoryID=101

Evet, haklısınız, muhabir Neil Shearing. Dombey-Dumbboy benzetmesi hoşuma gitmişti doğrusu. Şimdi Shearing-Shirking diyebiliriz herhalde :)

Emre Deliveli dedi ki...

Tesekkurler

Neil Shearing aslinda Turkiye'yi dikkatli takip eder. Zaten beni birakin Ozatay'in da bilmedigi birseyse kusuruna bakmayabiliriz:)