17 Aralık 2012 Pazartesi

BÜTÇEDE “SANAL” TOPARLANMA


Kasım ayı bütçe sonuçları üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “gelirlerdeki artış iç talepteki toparlanmaya işaret ediyor” demiş. Valla, hangi rakama bakıyor bilmiyorum ama bütçede iç talebi gösteren en önemli kalem “dahilde alınan KDV”dir. Bu da geçen seneye göre %6.2 oranında azalış göstermekte. Eğer buna toparlanma diyeceksek, vay halimize. Öte yandan, bu ay kurumlar vergisinin 3. taksidinin ödeme ayıydı ve burada geçen seneye göre %10 artış söz konusu. Ancak kimse şirketlerimiz iyi durumda zannetmesin. Bu artışın büyük kısmı bankaların ödediği kurumlar vergisinden kaynaklanıyor. (Bankaların geçen senenin aynı dönemine göre kurumlar vergisi artış oranı %37). Bankalar çıkarıldığında geri kalan şirketlerin kurumlar vergisi artış oranı sadece %4.4. Yani, sanayi perişanken, bankalarımız kârlarıyla beraber ödedikleri vergileri de rekor oranda artırıyorlar. İyi, di mi?

Diğer gelir kalemlerindeki artışlarda ise fazla bir sürpriz yok. Çoğu mevsim etkilerinden kaynaklanıyor. (Geçen sene Kasım ayının neredeyse ilk 10 günü tatildi. Bu sene tatil Ekim’e kaydı.) Bu arada “faizler, paylar, cezalar” kalemindeki yüksek oranlı artış kimseyi aldatmasın. Bu artış tamamen teknik bir sebepten kaynaklanıyor. Bu ay Hazine’nin ihraç ettiği tahvillerin fiyatı primli (100’ün üzerinde) olunca fark bu kaleme yansıtılıyor. Yoksa, Hükümet “ceza”lardan topladığı gelirleri (henüz) artırmış değil. Ancak RTÜK’ün başta bankacılık olmak üzere pek çok sektörde yüksek montanlı cezaları devreye sokması durumunda, bu kalem Hükümetin en önemli gelir kalemi olabilir. :)

Kasım’da bütçe dengesinin 5.5 milyar TL fazla vermesinin sebebi ise bu ay Hükümetin SGK’ya, müteahhitlere ve diğer bilimum alacaklılara yaptığı ödemeyi kesmiş olması. (Bu durum patronların son dönemde artan yakınmalarını da açıklamakta). Eğer ödemeler normal şekilde gerçekleşseydi, bütçe fazlası en az 3 milyar TL daha düşük olacaktı.

Hiç yorum yok: