17 Aralık 2012 Pazartesi

EĞER FİTCH BÖYLEYSE, FİTCHMİŞİZ DEMEK!


Milli hasılanın açıklamasının akabinde Fitch derecelendirme şirketi (her ne kadar kendilerine Türkiye’yi yatırım yapılabilir statüsüne çıkaran ilk derecelendirme kuruluşu olmaları dolayısıyla müteşekkir isek de) talihsiz bir açıklama yaptı. Fitch’e göre bu sene büyüme %3, seneye ise %3.8 olacakmış. Haydi 2013’ü anladık da, 3. çeyrek 1.6 gelen büyüme rakamını görüp de, tüm sene büyümesi %3 olacak demek, her babayiğidin harcı değil.

Fitch’in daha da uçuk bir tahmini cari açık ile ilgili olanı. Fitch bu seneki cari açık oranını %7.3 olarak tahmin ediyor. Haydi diyelim, açıklamayı yaparken henüz Ekim cari açık rakamlarına vakıf değillerdi. Eylül itibarıyle bile 12 aylık cari açık 55 milyar dolardı. Fitch’in %3 büyüme tahminine göre bu sene milli hasılamız 790 milyar dolar olacak. Böl 55’i 790’a, %6.9 eder! Tabii, asıl gerçekleşme ise büyük ihtimalle 49/790=%6.2 şeklinde olacak. Nerede Fitch’in %7.3’ü, nerede %6.2.

Ha bu arada da, Fitch’e göre seneye büyüme hızımız artarken, cari açığımız da %7.3’ten %7.2’ye azalacakmış!! Belki seneye açık hakikaten de %7.2 olur, ama %6.2’den artarak olur. Yani, iki yanlış bir doğru eder!

Hayır, bir şey değil, eğer Fitch analistleri Türkiye’nin notunu böyle ayağı yere basmayan analizlere dayanarak artırmışlarsa, yandık demektir.

Hiç yorum yok: