29 Aralık 2012 Cumartesi

UĞUR GÜRSES’İN ERDEM BAŞÇI SEVGİSİ!


Kelimenin tek anlamıyla Uğur Gürses Erdem Başçı’ya takmış vaziyette. Herhalde 2012’deki yazılarının %80’i TCMB politikalarını eleştirir nitelikteydi. Bugünkü son yazısında bile başlığı “Evde Denemeyiniz” şeklinde atarak FED’in yeni politikasını anlatırken, bizim MB’na çakmadan geçememiş.

Unutmayalım ki, teoride ne kadar bağımsız olsalar da, tüm dünyada merkez bankaları bazı siyasi kısıtlar (constraints) içinde hareket etmek zorundadırlar. Herşeyi bırakın, başınızda faizlerin enflasyona sebep olduğunu düşünen bir monarkın olduğunu düşünün. Herhalde, bu yeteri kadar bir “kısıt” sayılır.

Gelelim, MB’nın aynı anda hem fiyat istikrarını, hem de finansal istikrarı hedeflemesine. Eğer araçlarınızı yeteri kadar çeşitlendirebilirseniz, bundan daha doğal ne olabilir ki? Sonuçta finansal istikrarın göz ardı edilmesi, bir gün gelir sizin fiyat istikrarınızı da vurur.

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz (ki benim beğenmediğim yönleri de var) ama Erdem Başçı yönetimindeki Merkez Bankası en azından bazı yeni “unorthodox” araçlar, yöntemler, politikalar deniyor, ve kısmen de başarılı oldu ve oluyor. Kıskanmayalım lütfen!

2 yorum:

Emre Deliveli dedi ki...

Ugur Gurses'in her dedigine katilmiyor olabilirim, Merkez hakkinda o kadar elestirisi var ki. Ama cok cok hakli oldugu noktalar var. Benim elestirim burada:

http://www.hurriyetdailynews.com/volatility-targeting-by-the-central-bank.aspx?pageID=449&nID=37824&NewsCatID=430

Isin teknik kismina girmeden demek istedigim sey aslinda cok basit:

1. Sen Merkez Bankasi'ysan, "Kısa vadeli sermaye akımları kredilerde ve döviz kurlarında aşırı oynaklığa neden olarak hem fiyat istikrarını hem de finansal istikrarı bozucu yönde etki yapabilmektedir." gibi iddaali ama arkasinda ekonomik teori veya empirik olmayan iddaalar atamazsin, atmamalisin. Ayni seyi ROK'da da yasadik.

2. Madem enflasyon hedeflemesini biraktin adam gibi soyle- onlar boyle baska baska amacli adimlari enflasyon icin yaptiklarini soyledikce kendimi salak yerine konmus hissediyorum.

Baska sorunlar da var: Mesela deniyor ki Fed yapiypr, BOJ yapiyor, niye biz yapmayalim vs vs gibi. Onlarin bir kismina yarinki yazimda deginecegim, bir kismina da blogumda...

KOMET dedi ki...

İlk noktanızla ilgili HDN'deki yazınıza bir yorum bırakacağım. İkinci noktanızda haklısınız ama sadece TCMB değil IT uygulayan 27 ülkeden hiçbiri bu iddiasından vazgeç(e)medi. (Dünyadaki IT uygulamaları konusunda bkz. http://www.bankofengland.co.uk/education/Documents/ccbs/handbooks/pdf/ccbshb29.pdf) Halbuki, finansal istikrarı ikinci bir mandate olarak koymak zaten enflasyon hedeflemesinden kısmen vazgeçmek anlamına geliyor. Bu arada aklıma gelmişken IT ile ilgili Jeffrey Frankel'in yazısını okumuşunuzdur herhalde: http://www.project-syndicate.org/commentary/the-death-of-inflation-targeting